Od 1.4.2022 dochází ke změnám limitů pro poskytování hypotéčních úvěrů. 

Zájemci o hypotéku budou muset splnit přísnější podmínky pro získání úvěru. Do schválení novely zákona o České národní bance v roce 2021 měly pro banky hranice úvěrových ukazatelů pouze charakter doporučení, dnes jsou již pro ně právně závazné. 

ČNB nastavila limity úvěrových ukazatelů rozdílně pro žadatele do 36 let a starší žadatele. V nevýhodě jsou lidé starší 36 let. Mají sice oproti těm mladším výhodu v tom, že již mají vybudovanou kariéru, vyšší příjmy i úspory. Na druhé straně mají kratší dobu na splacení hypotéky a musí tedy počítat s vyššími měsíčními splátkami. Hranice pro žadatele do 36 let se vztahují pouze na úvěry, které slouží k nákupu jejich vlastního bydlení.

A jak jsou parametry od 1.4.2022 nastaveny?

LTV - procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti, může činit nejvýše 80 % ( z ceny odhadnuté bankou, nikoliv tržní ceny). U žadatelů do 36 let to bude až 90%. 

DTI - Poměr mezi výší celkového zadlužení žadatele o hypotéku a výší jeho čistého ročního příjmu může dosahovat hodnoty maximálně 8,5 násobku ( u žadatelů do 36 let to bude až 9,5 násobek)

DSTI - procentní poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů žadatele o hypotéku a jeho čistým měsíčním příjmem. Horní hranice tohoto ukazatele je 45 %. U žadatelů do 36 let to bude až 50%.

Banky mohou schvalovat v rozmezí 5% hypotéky s mírnějšími parametry. Do povoleného pětiprocentního limitu má šanci se dostat pravděpodobněji „ideální klient“ banky, což je například žadatel s nemovitostí v žádané lokalitě, s vyšším vzděláním, který vykonává méně rizikovou profesi apod. Udělení výjimky při nesplnění úvěrových limitů je čistě na bance. 

V letošním roce se musí zájemci o úvěr na bydlení připravit nejen na přísnější podmínky pro získání hypotéky, ale také na zvyšování úrokových sazeb. Podle nynějších odhadů se mohou sazby hypoték vyšplhat až k šesti procentům. Za růstem nabídkových sazeb u hypoték stojí především kroky centrální banky, kterou trápí inflace a neváhá rychle zvyšovat základní úrokové sazby v ekonomice. Na vyšší sazby musí reagovat i poskytovatelé hypoték. Na hypotéky tak nedosáhne dle odhadů zhruba 10% žadatelů.  

Nejčastější otázkou je, zda dojde alespoň ke snížení cen nemovitostí. Vyhlídky na pokles cen nemovitostí nejsou v brzké době příliš reálné. Důvodů je hned několik. Růst cen energií, které výrazně zdražují prakticky veškerý stavební materiál i práci a hlavně je na trhu stále méně bytů než je aktuální poptávka. S největší pravděpodobností dojde ke zpomalení růstu cen a ke zmenšení počtů zájemců vzhledem k novým podmínkám pro získání hypotéčního úvěru.