Rád bych Vám nabídnul pohled na realitní trh na základě každodenní praxe a informací od kolegů, klientů i našich spolupracovníků z realitního oboru. Mým cílem je, aby všichni klienti měli dostatek informací a nespoléhali jen na články v novinách, které bývají někdy kusé a ne vždy odpovídají aktuální situaci. Většinou mají lehké zpoždění a vycházejí ze statistik, které byly aktuální i několik měsíců zpátky. Doba se od začátku roku poměrně rychle mění, což má vliv i na realitní trh. Svůj podíl na tom má například dlouhotrvající covidová situace, inflace, menší dostupnost některých surovin i materiálů a v poslední době hlavně situace spojená s válkou na Ukrajině.  Důležitou roli hraje také hypotéční trh, který se výrazně změnil a získat hypotéku je těžší a výrazně dražší než doposud.

PRONÁJEM 

Dobrá zpráva pro majitele nemovitostí ohledně pronájmů je, že dlouhá doba hledání vhodného nájemníka skončila. Aktuálně je převis poptávky, hodně lidí odložilo nákup vlastního bytu, po covidových omezeních se dost lidí vrací do Prahy a aktuálně zde hledá bydlení i hodně lidí z Ukrajiny. Na konci února bylo v Praze zhruba 6000 bytů k pronájmu. Od té doby se trh hodně vyprodal a aktuálně je k dispozici méně než 2500 bytů. Nájmy se zvyšují a majitelé mají větší výběr mezi různými profily budoucích nájemníků. Pokud nemovitost nevyužíváte a neuvažujete o jejím prodeji, je ten nejvhodnější okamžik začít ji nechat vydělávat.  Pokud máte stálého nájemníka a léta jste mu nehýbali s výší nájmu, neváhajte např. s uplatněním inflační doložky případně i s využitím maximálního možného navýšení dle platné legislativy, které je ve většině případů 20% v průběhu posledních 3 let. Nezapomeňte však, že nejvyšší nájemné nemusí být vždy tím nejvýhodnějším řešením, čím vyšší nájem, tím častěji se nájemníci v bytě střídají a tím menší máte i výběr mezi budoucími zájemci.

PRODEJ

Ceny zatím neklesají, ale pokud budete chtít prodat rychleji, buďte připraveni více sledovat aktuální konkurenční nabídky a být ochotni k práci s cenou. Prodlužuje se doba prodeje díky výrazně menšímu počtu prohlídek a dotazů na nabízené nemovitosti. Lidé cítí obecnou nejistotu a zájemci s dostatkem vlastních zdrojů vyčkávají, jakým směrem je budou investovat a jsou si aktuálně vědomi své silnější pozice. Vzhledem k zpřísnění hypoték a vyšším úrokovým sazbám je velký propad zájmu o úvěry a mnoho lidí své plány na pořízení vlastní nemovitosti přehodnocuje. Byť zatím pozvolně, ale už začalo přibývat nabídek nemovitostí k prodeji, což je přesný opak posledních několika let. Na trh se již dostávají nemovitosti, kdy majitelům skončila doba fixace výhodných úrokových sazeb a vzhledem k nynější výši úroků se raději rozhodli svoji nemovitost prodat. Pokud uvažujete vážně o prodeji nemovitosti nečekejte, nemovitostí bude na trhu v nabídce stále více a kupujících bude minimálně v několika nejbližších měsících spíše ubývat.

NÁKUP

Ceny nemovitostí oproti minulosti rostou výrazně pomaleji někde se dokonce téměř zastavili. Vzhledem k inflaci, nedostatku stavebních materiálů a celkové ekonomické situaci není moc důvodů k jejich poklesu. Takto to vnímají i prodávající a zatím nejsou ochotni s cenou pracovat a i oni vyčkávají. Na trhu se objeví více nemovitostí a prodávající tak dostanou větší šanci na nákup své vysněné nemovitosti. O malé bude stále velký zájem a u větších/dražších nemovitostí budou ceny spíše stagnovat.

Trh prodejů se ochladil a rychlý nárůst cen skončil. Trh nájmů začíná být naopak přehřátý a hodně přeje vlastníkům nemovitostí.

Nechte si zpracovat aktuální odhad ceny Vaší nemovitosti i případného příjmu z pronájmu. Jestli chcete o trhu více podrobností nebo přímo zkonzultovat Váš konkrétní obchodní záměr, jsem tu pro Vás.  Ozvěte se mi a vše můžeme osobně probrat.