Jak správně a přesně určit cenu nemovitosti? Jak stanovit cenu nemovitosti, abych na ní netratil, ale zároveň ji neprodával příliš dlouho? Celkem jednoduché otázky, ale odpověď není zcela jednoduchá. Na trhu se vyskytuje mnoho poskytovatelů cenových map. Mají své výhody, ale i nevýhody. Zorientovat se v nich není úplně jednoduché. Určit správně cenu nemovitosti je tak mnohdy detektivní práce a zabere hodně času.

Pozemky* jsou samostatnou kategorií, ke které se určitě v budoucnu vrátíme. Nyní se zkusme zaměřit na nejčastější nemovitosti a těmi jsou byty a domy.

Většina cenových map vychází z tzv. inzerovaných cen nemovitostí. Z nich se získávají data a porovnávají se s kritérii, které do map vložíte. Zejména je zajímá lokalita, užitná plocha, stav nemovitosti, podlaží, materiál z kterého je dům, další prostory jako lodžie, sklep, parkovací stání, výtah … Algoritmus výpočtu je vždy jiný a proto se mohou výrazně od sebe lišit. Některé cenové mapy v dnešní době kromě cenových map realitních serverů začínají párovat nemovitosti s cenami z katastru nemovitostí. Dochází tak k jejich pomalému zpřesnění.  Mezi takové cenové mapy patří reporty např. společnosti Valuo, Cemap, Reas …

Další zdroj, kde se můžete inspirovat cenami jsou realitní servery. Vždy je totiž dobré sledovat aktuální situaci v dané lokalitě, kde se snažíte prodávat nebo kupovat nemovitost. Zjistíte tak jaká je současná nabídka a můžete tak rychleji reagovat.

Nejpřesnější je Cenová mapa prodejních cen, ve které najdete informace o cenách nemovitostí ve vybraných lokalitách České republiky. Najdete ji na www.cenovamapa.org a je první aplikací svého druhu, protože vychází ze skutečných prodejních cen nemovitostí evidovaných katastrálními úřady. Jedná se přehledně zpracovanou  databázi informací o skutečných prodejních cenách, za které se aktuálně prodávají byty a rodinné domy. Díky ní můžete kdykoliv zjistit reálnou hodnotu bytu nebo domu. I ona má své limity, jelikož neznáte skutečný stav prodávané nemovitosti.

Pokud tedy využijete víše uvedené informace a přidáte znalost dané oblasti, můžete cenu určit poměrně přesně. Cenu nemovitosti totiž neurčují žádné mapy, ani majitelé, ale trh, který Vám dá velice rychle zpětnou vazbu, zda je uvedená cena reálná. Pokud zvažujete prodej nemovitosti neváhejte se na mě obrátit, rád Vám vše ukáži třeba právě na stanovení ceny Vaší nemovitosti.

* S pozemky to funguje obdobně, akorát se využívají jiné druhy map a zjišťují jiné parametry (např. ochranná pásma, územně plánovací informace, územní plán obce, dostupnost sítí, využití, povodňové mapy, příjezdové cesty…).