Pokud se rozhodnete pro koupi/pronájem nemovitosti, tak první s čím se setkáte, bude tzv. Dohoda o složení blokovacího depozita. Často se používá název např. Dohoda o rezervací, Smlouva o složení blokovacího depozita, Blokovací dohoda a nebo jednoduše Rezervační smlouva.

Jedná se o smlouvu inominativní, tzn. že nejsou dané přesné náležitosti obsahu takové dohody/smlouvy a tudíž se mohou od sebe dost lišit. Smyslem takové dohody/smlouvy je, aby kupující získal od prodávajícího závazek, že nebude po dobu platnosti této dohody nemovitost nabízet jiným zájemcům. Má tak např. přesně vymezený čas na dořešení financování, přípravu podkladů ke koupi nebo na prodej vlastní nemovitosti. Prodávající má jasný signál, že kupující má o nemovitost vážný zájem. Jak dlouho je platná taková dohoda? To závisí např. na způsobu financování. Pokud je prodej realizován v hotovosti je možné dát lhůtu např. 30 dní. To je dostatečná doba na odladění kupní smlouvy. Pokud je však financování např. hypotéčním úvěrem, mohou to být i tři měsíce.

Obsahem takové dohody/smlouvy je závazek, že kupující složí blokovací depozitum (rezervační poplatek), který propadne, nebude-li v určité době uzavřena smlouva navazující (smlouva o smlouvě budoucí kupní nebo přímo kupní smlouva). A jak velký je rezervační poplatek? To záleží na domluvě. Standardně je to 3-5% z kupní ceny. Pokud se Vám to zdá hodně, tak máte pravdu. Má to jednoduchý důvod. Pokud by rezervační poplatek byl např. 10 000 Kč, tak by kupující, který najde levnější nemovitost např. o 50 000 Kč tento poplatek obětoval a prodávající by mohl v mezodobí přijít o další vážné zájemce. Vznikla by mu tak velká škoda, ztratil by čas a stálo by ho to další finanční prostředky.

Pokud se obě strany nedohodnou na znění Dohody o složení blokovacího depozita (i to se občas stane), je možné přejít rovnou k podpisu Kupní smlouvy nebo Smlouvy o smlouvě budoucí.  V takovém případě ale kupující riskuje, že v mezidobí může prodávající nemovitost prodat někomu, kdo bude rychlejší.